Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Perlit w budownictwie

 

 

Perlit – materiał wielozadaniowy

Ze względu na swoje niezwykłe właściwości perlit jest wykorzystywanym w wielu sektorach przemysłowych. W budownictwie perlit ekspandowany jest stosowany do:

 

  • produkcji ciepłochronnych zapraw murarskich i tynkarskich,
  • produkcji lekkich betonów, tzw. perlitobetonów (termopodkłady, termowylewki),
  • docieplania stropów i konstrukcji dachowych (zasypki perlitowe),
  • docieplania budynków metodą „blow-in” - wdmuchiwanie perlitu w wolne przestrzenie w ścianach i zolacji akustycznej podłóg, ścian oraz stropów,
  • poprawy własności termoizolacyjnych muru obwodowego poprzez zasyp przestrzeni międzyżebrowych w pustakach,
  • izolacji termicznej kominów,
  • obniżenia masy tynków gipsowych,
  • produkcji klejów do styropianu oraz klejów do glazury - dodatek perlitu w znaczący sposób poprawia ich płynność i przyczepność, zwiększa wydajność oraz ułatwia odparowanie wody,
  • produkcji cienkowarstwowych tynków dekoracyjnych (akrylowych, krzemianowych, silikonowych) - zastosowanie perlitu powoduje zwiększenie wydajności tynków oraz wydłużenie „czasu otwartego”,
  • produkcji ekranów akustycznych, jako materiał dźwiękochłonny

 

 

Perlit uzupełnia lub zastępuje styropian
W postaci sypkiej i jako perlitobeton używany jest jako uzupełnienie lub zamiennik styropianu w posadzkach i stropach, wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba przycinania płyt styropianowych i dopasowywania kładzionych w nich różnorakich instalacji.

Wykorzystanie perlitu w tym przypadku (poprzez zalanie położonych instalacji wykonanym na miejscu perlitobetonem) daje znaczące oszczędności czasu i przyspiesza prowadzone roboty wykończeniowe.

 

Perlit w suchych zasypkach stropowych, podłogowych i dachowych

Perlit jest, w zależności od umiejętności posługiwania się nim, albo uzupełnieniem klasycznych materiałów izolacyjnych, albo materiałem podstawowym. Perlit, jako materiał izolacyjny można aplikować  aplikować poprzez wdmuchiwanie pneumatyczne, wsypywanie w różnorakie szczeliny i przegrody budowlane. Może być stosowany jako warstwa izolacyjna pod wylewki i suche jastrychy. Nadaje się także do izolowania stropów drewnianych.

 

Zaprawy ciepłochronne z perlitem

Zaprawy ciepłochronne z perlitem polecane są szczególnie przez producentów betonu komórkowego. Także producenci ceramiki poryzowanej, na połączenia typu pióro – wpust preferują zaprawy perlitowe. Coraz więcej przedsiębiorstw używa go do produkcji ciepłochronnych zapraw i tynków oraz jako dodatek polepszający własności klejów do styropianów.

 

Perlitobetony – izolacyjne i konstrukcyjne

Perlitobetony pod względem izolacji cieplnej i akustycznej są jednym z najlepszych materiałów budowlanych. Można je przygotowywać sposobem mokrym lub półsuchym z perlitu i cementu, bądź produkować jako suche mieszanki, gotowe do użycia na budowie po wymieszaniu z wodą. Perlitobetony można stosować do ocieplania posadzek, podłóg, stropów, wypełniania ścian, sufitów, dachów itp. Mieszając odpowiednio składniki można uzyskać różne perlitobetony.

Na mniejszą skalę można je samodzielnie wykonywać w betoniarkach, natomiast przy dużych powierzchniach celowe jest zastosowanie specjalistycznych mieszalników wsparte dodatkiem superplastyfikatorów. W wielu przypadkach wygodniej można je stosować zamiast styropianu – nie potrzeba pracochłonnych operacji wyrównywania powierzchni i późniejszego wylewania szlichty betonowej, można też stosować je przy zalewaniu stropów w starym budownictwie i na strychach. Można także je wykonywać przy układaniu ogrzewania podłogowego.

 

Perlit w tynkach termoizolacyjnych

Tynki, w których piasek zastąpiono perlitem zachowują jego właściwości. Są lekkie, doskonale izolują cieplnie i akustycznie. Można je stosować wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Perlitowa warstwa tynków jest przepuszczalna dla par i gazów, pozwala ścianie oddychać, a ponadto jest niepalna.

Perlit jest także jednym z dwóch podstawowych specjalnych kruszyw wykorzystywanych w tynkach do renowacji zabytkowych murów do usuwania z nich wilgoci i rozpuszczalnych soli, powodujących ich korozję.

 

Tynki ognioodporne oraz kształtki ognio- i termoodporne z perlitem

Łatwość wiązania hydraulicznego perlitu ekspandowanego przy użyciu najprostszych pras, bądź przez zwykłe odlewanie perlitobetonów w formach, pozwala produkować z niego dowolne kształtki ognioodporne i termoodporne. Do zabezpieczenia kanałów ogniowych, do izolacji termicznej praktycznie wszystkich pieców i kotłów.  Można też z niego formować rozmaite fantazyjne kształtki do kominków mieszkalnych, także barwione pigmentami mineralnymi.

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl