Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Perlit

 

Perlit

Powstały w dawnych epokach geologicznych perlit to naturalny materiał pochodzenia wulkanicznego. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom znajduje on szerokie zastosowanie w wielu sektorach tj. budownictwo, ogrodnictwo czy branża kominowa. Wyjątkowe parametry perlitu tj. obojętność chemiczna i wysoka termoizolacja czynią go materiałem niepalnym, odpornym na temperaturę nawet do 1200°C. Co sprawia, że perlit cieszy się dużą popularnością wśród zakładów produkcyjnych? Co go wyróżnia na tle innych materiałów?

 

Jak powstaje perlit?

W trakcie fizycznych procesów kształtowania się perlitu przed milionami lat następowało zamykanie kropel wody wewnątrz wietrzejącej skały. Jej zawartość wynosiła od 2 do 5% i to właśnie ona decydowała o specyficznych właściwościach tego minerału. W jaki sposób tworzy się perlit? Należy rozkruszyć skałę do postaci rudy i następnie poddać ją obróbce termicznej. Perlit poddany na kilka sekund działaniu temperatury rzędu 900-1000°C zwiększa swoją objętość od 5 do nawet 20 razy.  Dzieje się tak w wyniku błyskawicznego wrzenia wody zawartej w zmielonej rudzie. Powstały w ten sposób materiał nazywa się perlitem ekspandowanym.

 

Właściwości perlitu

Perlit jest minerałem wykorzystywanym w wielu sektorach przemysłowych, ze względu na swoje niezwykłe właściwości. Jest on obojętny chemicznie, posiada mały ciężar objętościowy, a także bardzo dobre własności dźwiękochłonne. Jest odporny na wilgoć, cechuje go paroprzepuszczalność, niepalność i odporność na działanie glonów czy grzybów. Co istotne, ma wyjątkowe parametry termoizolacyjne, co czyni go doskonałym izolatorem. Dodatkowo jest odporny na temperatury do 900 °C (w tym przedziale nie wydziela żadnych substancji toksycznych podczas ogrzewania – nawet do temperatury 900 °C).

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl