Co to jest keramzyt?

Z uwagą przyglądamy się, jak wydajniejsze rozwiązania zastępują dotychczas stosowane. Tak samo jest w przypadku ogrodnictwa oraz budownictwa. Coraz częściej wykorzystuje się w nich perlit, a także keramzyt. Obydwa materiały cieszą się uznaniem, wynikającym z ich charakterystyki. Co ciekawe, pod wieloma względami są one bardzo podobne. Co to jest perlit, omawialiśmy już na naszej stronie. Przyszedł czas na bliższe poznanie keramzytu.

Chcesz zadbać o swoje rośliny? Kup perlit w naszym sklepie!

Co to jest keramzyt?

Keramzyt jest bardzo lekkim nieorganicznym kruszywem. Przybiera on formę kulek. Keramzyt powstaje na skutek wypalania glin oraz iłów. Cała procedura przeprowadzana jest w specjalnych obrotowych piecach. Osiągają one temperaturę ok. 1100-1200 stopni Celsjusza. Wtedy też zwiększają swoją objętość. Keramzyt ma porowatą strukturę, która miejscami przypomina plaster miodu. Wierzchnia warstwa kulek jest twarda. Materiał ten ma obojętne pH. Ponadto nie ulega rozkładowi, a także nie gnije.

Keramzyt w ogrodnictwie

Keramzyt jest wybierany przez wielu ogrodników jako materiał uzupełniający podłoże, ale często też je zastępujący. Stosuje się go w uprawach zewnętrznych oraz typowo domowych, np. na balkonie, czy też parapecie. Swoją popularność zawdzięcza pozytywnemu oddziaływaniu na rośliny.

Dostarcza roślinom wodę

Zastosowanie keramzytu do podłoża umożliwia zwiększenie roślinom dostępu do wody. Materiał ten poprzez swoją porowatą wierzchnią strukturę wchłania duże jej ilości. Kiedy roślina będzie potrzebować wody, może ją pobrać z kulek, które znajdują się w glebie. Dzięki temu uprawy nie przysychają. Dodatkowo keramzyt zapobiega ich gniciu w wyniku przelania wodą.

Przeczytaj także: Perlit gwarancją pięknego ogrodu

Napowietrza uprawy

Keramzyt tak samo jak perlit, pomaga roślinom w ich zdrowym wzroście. Omawiany materiał dostarcza do upraw potrzebną im ilość tlenu. Możliwe jest to dzięki porowatej strukturze oraz kształtowi. Keramzyt w zbitym podłożu powoduje jego rozluźnienie, co w znacznym stopniu poprawia dostęp korzeni rośliny do tlenu.

Zapobiega szkodnikom

Kulki keramzytu nie zawierają w sobie żadnych bakterii, ani innych żywych organizmów. Są także obojętne chemicznie. W ten sposób nie przenoszą żadnych niebezpiecznych chorób, które mogą zagrażać uprawom. Keramzyt znajdujący się w glebie zapobiega także pojawianiu się szkodników. Uwielbiają one podłoże, które ma w sobie duże ilości wody. Z racji tego, że keramzyt wchłania ją, szkodniki nie mają w takiej glebie sprzyjających sobie warunków.

Ile perlitu ogrodniczego potrzebujesz? 20 litrów, a może więcej? Znajdziesz go w naszym sklepie!

Keramzyt w budownictwie

Kulki keramzytu znalazły swoje zastosowanie także w budownictwie. W tym przypadku wykorzystuje się lekkość oraz właściwości izolacyjne tego materiału – zarówno akustyczne, jak i cieplne.

Keramzyt w budownictwie stosuje się do:

  • produkcji betonu,
  • produkcji pustaków ściennych,
  • produkcji systemów kominowych,
  • produkcji cegieł,
  • tworzenia stropów,
  • budowania ścian fundamentowych.

Materiał ten wykorzystywany jest również do budowania domów z prefabrykowanych elementów. To nowoczesne rozwiązanie, które jest coraz bardziej popularne w naszym kraju.

Podsumowanie

Keramzyt to bardzo ciekawy materiał, który jest stosowany w ogrodnictwie i budownictwie. Jego właściwości są podobne do tych, które wyróżniają perlit. Keramzyt jest jednak droższym materiałem. Ponadto jego właściwości zatrzymywania wody są na wysokim poziomie, jednak nie na takim, jak perlitu.

Sprawdź koniecznie perlit!

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 21

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.