Ile kosztuje perlit?

Z roku na rok perlit zyskuje na popularności. Jego właściwości pozwalają na zastosowanie go w wielu dziedzinach życia. Cena perlitu nie jest wysoka, co jeszcze bardziej zachęca do jego wykorzystania. Już teraz cieszy się on uznaniem wśród ogrodników, a także budowlańców. Przekonajmy się więc, ile dokładnie kosztuje perlit i do czego można go zastosować.

Temat perlitu jest coraz częściej poruszany w wielu branżowych publikacjach. Mówi się o nim z uwagi na jego liczne właściwości, które są przydatne w wielu gałęziach przemysłu, jak i codziennego życia. Stał się niezbędnym dodatkiem, a często też elementem zastępującym inne składniki w procesach technologicznych. Perlit cieszy się sporą popularnością m.in. wśród ogrodników, którzy stosują go do swoich upraw. Respektem obdarzyli go również budowlańcy, ponieważ w tej branży wniósł powiew świeżości i nowe spojrzenie na dotychczas wykorzystywane materiały. Przyjrzyjmy się dokładniej, jak i gdzie jest stosowany oraz jaka jest cena perlitu.

Co to jest perlit?

Najczęściej perlit określa się jako naturalną skałę wulkaniczną. Powstaje ona w wyniku hydratacji stygnącej lawy. Perlit wydobywa się metodą odkrywkową w postaci rudy. Składa się ona z dwutlenku krzemu, tlenku glinu, potasu, żelaza, wapnia, magnezu, sodu oraz wody. Często nazywa się ją jako „szkło wulkaniczne”. Rozkruszona skała poddawana jest obróbce termicznej. W 900 – 1000 stopniach Celsjusza perlit staje się bardzo miękki. Wtedy też uwalniana jest z niego woda, która powoduje zwiększenie objętości. Stąd też inne określenie perlitu, jakie można spotkać, to „popcorn wulkaniczny”. W procesie omawianej ekspandacji przyjmuje postać granulek o nieregularnej powierzchni. Musimy jednak pamiętać, że jest on nieodnawialnym surowcem.

Jakie są właściwości perlitu?

Niska cena perlitu oraz jego właściwości sprawiają, że to bardzo ciekawy materiał. Jest on przede wszystkim bardzo lekki, a jego struktura porowata. Charakteryzuje się czystością oraz sterylnością. Jest przy tym stabilny, a jego kształt się nie zmienia. Perlit jest materiałem niepalnym, a zatem odpornym również na wysokie temperatury. Wiele osób docenia jego właściwości termiczne, a także izolacyjne oraz akustyczne. Co ciekawe, ma on także naturalne pH i jest odporny na zagęszczanie. Perlit jest bezpieczny dla środowiska.

Do czego wykorzystywany jest perlit?

Właściwości perlitu pozwalają na jego stosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Chętnie korzystają z niego ogrodnicy, ale także budowlańcy.

Ogrodnictwo

Perlit w ogrodnictwie nie jest niczym nowym. Zyskał już na tym polu sporą popularność. Jest sterylny, dlatego też bezpieczny dla upraw. Nie przenosi żadnych chorób oraz szkodników, które mogłyby zagrażać roślinom. Perlit ogrodniczy wykorzystuje się jako dodatek do gleby, aby poprawić jej strukturę, a jednocześnie zwiększenia drenażu. Jest także materiałem wpływającym na napowietrzenie. Dzięki jego właściwościom uprawy są bogatsze. Sprawia on, że rośliny lepiej oddychają, są bardziej urodzajne. Ponadto, zapobiega ich przysychaniu, a to za sprawą magazynowanej w nim wody. Z uwagi na swoją charakterystykę oraz cenę, perlit wykorzystuje się z powodzeniem zarówno w większych uprawach, ale także w małych, przydomowych. Ważne jest jednak stosowanie go w odpowiednich proporcjach.

Budownictwo

Cechy, jakie wyróżniają perlit, pozwalają na jego szerokie wykorzystanie także w budownictwie. Chętnie jest stosowany jako składnik tynków gipsowych, zastępujący jednocześnie piasek. Okazuje się, że ma on o wiele lepszą wydajność. Nie bez znaczenia jest tutaj także jego lekkość. Cena perlitu zachęca także do wykorzystania go w celu tworzenia zapraw cementowo-wapiennych. Budowlańcy doceniają jego właściwości izolacyjne, dzięki czemu, pod tym względem, zastąpił nawet popularny styropian. Co więcej, stał się on także podstawowym składnikiem (w postaci półpłynnej) perlitobetonu, który stosuje się do wykonywania wylewek posadzkowych. Perlit wykorzystują producenci kominów spalinowych oraz pustaków wentylacyjnych, jako materiał odznaczający się bardzo dobrą wytrzymałością.

Jaka jest cena perlitu?

Cena perlitu w głównej mierze zależna jest od ilości materiału, jaką da się pozyskać z konkretnej jednostki rudy. Największą wydajność uzyskuje się z mniejszych skał, które są wcześniej rozdrabniane i przesiewane. Wskazuje się, że w trakcie godzinnego procesu ekspandacji małych porcji jest to średnio 12 – 20 m3 perlitu. Co ważne, koszt takiego działania jest niewielki. Wraz ze wzrostem wielkości skały, która ma być poddawana obróbce, wydajność ekspandacji się zmniejsza. Wtedy też rośnie jego koszt. Mimo to, ostateczny poziom ceny perlitu, będącego w dystrybucji, jest nadal niski. Przykładowo, za 125 litrowy worek tego materiału przyjdzie nam zapłacić średnio 30 – 35 zł.

Podsumowanie

Perlit z powodzeniem jest wykorzystywany w wielu dziedzinach przemysłowych, a także ogrodnictwie. Skała wulkaniczna, która jest poddawana obróbce termicznej, charakteryzuje się ciekawymi właściwościami. Jest niepalna, ma obojętne pH. Powierzchnia materiału jest porowata, a zarazem czysta i sterylna. Cena perlitu uwarunkowana jest ilością, jaką uda się uzyskać z wydobytej rudy. Jednak nadal koszt jego zakupu jest dość niski, co czyni perlit bardzo chętnie stosowanym materiałem.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów 58

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.