Perlit gwarancją pięknego ogrodu

Nadeszła wiosna, a wraz z nią rozpoczął się sezon ogrodowy. To doskonały czas na oczyszczanie kwiatowych rabat i sadzenie nowych roślin. Te jednak nie zawsze rozwijają się prawidłowo – szybko obumierają lub nie rozkwitają w pełni. Co zatem zrobić, by zapewnić roślinom jak najdłuższą żywotność i okazały wygląd? Jednym ze skutecznych rozwiązań jest zastosowanie perlitu. 

Jednym ze skutecznych rozwiązań jest zastosowanie perlitu. 

Perlit to skała pochodzenia wulkanicznego, nazywana inaczej szkłem wulkanicznym. Minerał ten powstaje naturalnie podczas procesu hydratacji stygnącej lawy, dzięki czemu zawiera duże ilości wody. To właśnie zdolność do retencjonowania H2O, a także niska waga sprawiają, że perlit wykorzystywany jest w różnych gałęziach przemysłu. Materiał ten charakteryzuje się dużą izolacyjnością termiczną, dlatego też stosuje się go w nowoczesnym budownictwie, a dzięki naturalnemu pochodzeniu – również w hodowli, jako nośnik witamin i leków dodawany do pasz dla zwierząt. Co więcej, perlit wykorzystuje się także w izolacjach akustycznych oraz jako pochłaniacz zapachów. 

Ponadto, szkło wulkaniczne posiada szeroki wachlarz zastosowań w ogrodnictwie – stanowi podłoże do grzybni, funkcjonuje jako regulator gleby, wzmacnia ukorzenienie sadzonek, magazynuje wodę i gwarantuje właściwy przepływ powietrza do systemu korzeniowego roślin doniczkowych. Perlit jest lekki, dzięki czemu rozluźnia i spulchnia grunt, nie ulega rozkładowi (materiał nieorganiczny) i zapewnia dobry drenaż, chroniąc tym samym sadzonki przed zalaniem. Minerał ten, dzięki właściwościom rozluźniającym, można stosować przy zwięzłej, zbitej glebie, jako dodatek do podłoża w uprawie roślin doniczkowych, w uprawach hydroponicznych czy bezglebowych uprawach szklarniowych. Dzięki właściwościom bakteriobójczym stosowanie tego materiału jest szczególnie wskazane w przypadku roślin narażonych na choroby. 

Perlit ogrodniczy należy stosować tak, aby zajmował 10-30 % całkowitej objętości gleby (np. 1 litr perlitu na 4 litry podłoża). Należy jednak pamiętać, że jeśli uniwersalną ziemię dla roślin doniczkowych zmieszamy dodatkowo z piaskiem lub innym rozluźniaczem, powinniśmy użyć mniejszej ilości perlitu. Zachowanie proporcji ma duże znaczenie, gdyż zbyt mała ilość perlitu nie spełni swojej roli, a zbyt duża – pogorszy zasobność i żyzność przygotowywanej gleby.

Zastosowanie perlitu zapewnia roślinom prawidłowy rozwój – chroni je on bowiem przed przesuszeniem, a ponadto zwiększa plony i gwarantuje piękny wygląd. Dlatego, aby móc cieszyć się wiosennym, kwiecistym ogrodem i zachwycać bujną roślinnością, warto pomyśleć o wykorzystaniu szkła wulkanicznego w pracach ogrodowych.  

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosów 8

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.