Co to jest perlit?

Co to jest perlit?

Perlit jest skałą pochodzenia wulkanicznego. Nazywany jest również szkłem wulkanicznym, ponieważ powstaje naturalnie na skutek hydratacji stygnącej lawy. W efekcie minerał ten zawiera stosunkowo duże ilości uwięzionej chemicznie wody. Właśnie ta cecha powoduje, że może on ekspandować.

Ekspandacja to proces technologiczny, w wyniku którego perlit zwiększa swoją objętość nawet kilkunastokrotne. W wyniku tego procesu otrzymywany jest perlit ekspandowany: materiał o bardzo niskiej wadze i zdolności do retencjonowania wody. Dzięki tym cechom ma on zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Perlit występuje naturalnie w wielu miejscach na świecie. Większość jego znanych zasobów znajduje się w Turcji, natomiast w Europie najpowszechniej występuje w Karpatach – na terenach Słowacji, Węgier i Ukrainy.

Ogólnie dostępny w handlu jest perlit ekspandowany lub perlit ogrodniczy, który występuje w postaci lekkiego drobnego ziarna. W Polsce materiał ten stosowany jest od niedawna. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom bardzo szybko zyskuje on popularność w budownictwie, ogrodnictwie i innych gałęziach przemysłu.

Zamów perlit online z dostawą do domu!

Jak się uzyskuje perlit?

Perlit wydobywany jest ze złoża metodą odkrywkową. Po wydobyciu skała jest kruszona i mielona do postaci rudy. Następnie jeszcze w kopalniach ruda jest sortowana na różne frakcje. To ważny proces, ponieważ od wielkości konkretnej frakcji zależy, jakiego rodzaju perlit ekspandowany uzyskamy w dalszej obróbce.

W dalszej kolejności ruda perlitu trafia do zakładów ekspandacji. Tam poddawana jest obróbce termicznej. Perlit mięknie w temperaturze około 900°C. Wtedy uwalniane są chemicznie związane cząsteczki wody, które stanowią charakterystyczną cechę perlitu. Uchodząca woda powoduje rozszerzanie materiału. W wyniku tego procesu perlit zwiększa swoją objętość nawet kilkunastokrotnie. Co za tym idzie, również jego gęstość spada kilkunastokrotnie, dzięki czemu uzyskujemy lekkie i porowate kruszywo. Ten proces nazywany jest ekspandacją perlitu.

Na linii ekspandacji perlitu najważniejszym elementem jest piec, w którym zachodzą główne procesy fizyczne i chemiczne. Materiał przebywa w piecu zaledwie kilkanaście sekund. Po odpowiednim rozgrzaniu, gdy perlit jest już wyekspandowany, jego ziarna trafiają do chłodnicy, gdzie są schładzane do temperatury około 100 stopni, a następnie trafiają do zbiornika. Linia ekspandacji wyposażona jest również w system cyklonów i filtrów, gdzie wyłapywane są wszystkie pyły powstające podczas procesu produkcyjnego.

Jaki jest skład chemiczny perlitu?

Skład chemiczny perlitu ( w przeliczeniu na tlenki )

SiO270-75%
Al2O312-15%
Na2O23-4%
K2O3-5%
Fe2O30,5-2,0%
MgO0,2-07%
CaO0,5-1,5%
Strata prażenia ( woda chemicznie związana)3-5%

Zalety perlitu

Perlit to kruszywo:

  • Bardzo lekkie,
  • Doskonale izolujące,
  • Porowate,
  • O szerokiej gamie uziarnienia,
  • Naturalne,
  • Obojętne chemicznie,
  • Jałowe,
  • Delikatne jako materiał ścierny,
  • Tłumiące dźwięki
  • Bezpieczne dla środowiska,
  • Ekologiczne,
  • Niepalne,
  • Odporne na wysokie temperatury

Właściwości perlitu

Poznaj właściwości perlitu, jego dane techniczne, skład chemiczny oraz właściwości fizyko chemiczne.

Jakie jest zastosowanie perlitu

Zobacz jakie jest zastosowanie perlitu oraz gdzie się go wykorzystuje.

Wpływ perlitu na zdrowie człowieka

Perlit jest naturalnie występującą skałą i jako taki nie zawiera substancji szkodliwych dla życia i zdrowia człowieka.

Jest obojętny chemicznie, a sposób jego ekspandacji w bardzo wysokich temperaturach powoduje, że jest również sterylny biologicznie. Perlit ekspandowany może zawierać niewielkie ilości pyłów, których przypadkowe wdychanie może podrażniać drogi oddechowe.

Perlit jest materiałem, który pomaga chronić środowisko naturalne. Podstawowe fakty o wpływie perlitu na środowisko to:

  • Działające na świecie kopalnie perlitu eksploatują złoża o powierzchni zaledwie 8 km2. Światowe zasoby perlitu w ciągu ostatnich 60 lat zostały wykorzystane w mniej niż 1%,
  • Wyroby perlitowe pomagają chronić tereny lądowe, wody, naturalną faunę i florę. Perlit jest wykorzystywany jako środek filtrujący dla odpływów burzowych oraz wycieków materiałów niebezpiecznych, chroniąc lokalne rzeki i siedliska ryb przed skażeniem.
  • Perlit jest używany w szkółkach zieleni i szklarniach, zastępując podłoże naturalne i chroniąc tym samym naturalne zasoby ziemi uprawnej,
  • Perlit jest wykorzystywany jako izolator w zastosowaniach budowlanych i przemysłowych, przyczyniając się do zmniejszenia zużycia energii,
  • Perlit jest używany jako wypełniacz wielu gotowych produktów, czyniąc je lżejszymi i przez to tańszymi w transporcie.

Wykorzystanie perlitu ekspandowanego w gospodarce przyczynia się do poprawy jakości wód, zmniejszenia zużycia energii i poprawy jakości życia w wielu krajach.

Jak stosować perlit? Jakie są proporcje?

Perli posiada różną granulację od pylistej określanej 0mm do ziaren o wielkości dochodzącej do 5mm.

Uziarnienie perlitu określa jego zastosowanie do określonej funkcji. Ziarna najdrobniejsze i pyły stosowane są głównie do filtracji płynów w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Proporcję uzależnione są od wielkości filtrów i wielu innych czynników, które są tajemnicą producentów .

Perlit o granulacji 0,15mm do 1,25mm jest najszerzej zastosowany w różnych gałęziach przemysłu, najbardziej w szeroko rozumianym budownictwie, jako izolator termiczny, w ekologii i logistyce. Najgrubsze frakcje używa rolnictwo i także budownictwo.

Ile kosztuje perlit?

Największy wpływ na cenę perlitu ma jego zdolność do ekspandacji, a dokładnie mówiąc ile perlitu ekspandowanego uzyskamy z porcji (np. tony) rudy perlitu. Najlepiej ekspandują drobne frakcje, aby takie otrzymać również ruda perlitu musi być zmielona i przesiana tak aby zawierała małe ziarna. Z tony takiej rury można otrzymać od 12 ÷20m³perlitu ekspandowanego w czasie 1 godziny. Przy stałych kosztach ekspandacji na które składają się głównie koszty energii elektrycznej, zużycia gazu i robocizny, uzyskujemy stosunkowo dużo perlitu dlatego najdrobniejsze frakcje są najtańsze.

Podczas produkcji perlitu grubszego analogiczne, z grubszej rudy uzyskujemy niższą wydajność rzędu 8÷12m³ w tym samym czasie. Koszty produkcji są wyższe co przekłada się na cenę perlitu.

Najdroższe jak można się domyśleć jest perlit o największych ziarnach produkowany z najmniej zmielonej rudy. Taki perlit jest najdroższy ponieważ z jednej tony rudy możemy uzyskać od 4÷8m³perlitu gdzie średnia to 6m³

Poznaj nasze produkty

Zapoznaj się z naszą ofertą

Perlit ekspandowany

Perlit w budownictwie

Poznaj nasze produkty perlitu ekspandowanego dostępne w naszym sklepie Online. Zamówisz szybko i wygodnie z dostawą kurierem do domu. Przy większych ilościach dostarczamy indywidualnym transportem.

Agro perlit ogrodniczy

Perlit w ogrodnictwie

Kup agro perlit ogrodniczy w naszym sklepie internetowym. Jest to materiał, który idealnie się sprawdzi w ogrodnictwie. Zamówisz wygodnie w naszym sklepie internetowym z dostawą do domu.

Zamów perlit

Brak produktów w koszyku.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów 22

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Zapisz się na newsletter!