Gdzie kupić perlit?

Perlit – co to jest?

Perlit jest ciekawym materiałem z wielu względów. Po pierwsze z uwagi na sposób jego powstawania. Perlit jest efektem ekspandacji szkła wulkanicznego. Jest ono podgrzewane w piecu do bardzo wysokiej temperatury. Wtedy też uwalniana jest z niego woda, a proces ten przypomina prażenie popcornu. Perlit w trakcie podgrzewania zwiększa swoją objętość, co ma ogromne znaczenie w dalszym jego wykorzystaniu. Po przejściu całego omawianego procesu uzyskuje się lekki, porowaty materiał o białym kolorze.

Przeczytaj także: Jakie są różnice między perlitem ogrodniczym a budowlanym

Perlit – z czego się składa?

W ostatecznej formie perlit ma niewielkie rozmiary i przypomina ziarenka. To jedna z jego zalet, która pozwala na wykorzystanie materiału w wielu gałęziach przemysłu. Ważne jest również to, z czego składa się perlit, a jest to:

 • woda,
 • dwutlenek krzemu,
 • tlenek sodu
 • tlenek glinu,
 • tlenek potasu,
 • tlenek żelaza,
 • tlenek wapnia,
 • tlenek magnezu.

Perlit – do czego jest stosowany?

Zastanawiając się, gdzie kupić perlit, warto również wiedzieć, gdzie jest wykorzystywany. Główną branżą, w której się go stosuje, jest ogrodnictwo. Materiał ten wykorzystuje się w dużych uprawach, jak i przydomowych oraz typowo mieszkaniowych. Perlit ogrodniczy zapewnia roślinom prawidłowy drenaż oraz napowietrzenie. Dodatkowo umożliwia im dostęp do wody, przy czym nie jest on nadmierny, aby nie dochodziło do gnicia. Perlit jest bardzo bezpieczny dla roślin, ponieważ jest obojętny chemiczne. Oznacza to, że nie przenosi żadnych chorób, wirusów oraz bakterii.

Perlit znajduje zastosowanie również w branży budowlanej. Stosuje się go do tworzenia zapraw cementowych, ale także tworzenia pustaków wentylacyjnych oraz kominowych. W tym przypadku wykorzystuje się lekkość perlitu, a także jego właściwości izolacyjne – pod względem termicznym oraz akustycznym.

Oprócz tego perlit wykorzystuje się również w branży spożywczej, farmakologicznej, wodno-kanalizacyjnej, hutniczej, górniczej, olejarskiej, a nawet w hodowli zwierząt.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Perlit ogrodniczy – jakie proporcje?

Gdzie kupić perlit?

Wiedząc już, jak wygląda omawiany materiał, a także do czego jest stosowany, można przejść do odpowiedzi na pytanie – gdzie kupić perlit. Otóż materiał ten można dostać w wielu miejscach, np. kwiaciarniach. Z uwagi jednak na jakość perlitu – warto kupować go bezpośrednio od producenta. Oferta w tym przypadku jest znacznie bogatsza, niż w innych miejscach. Przykładem może być nasz sklep, dostępny tutaj.

Kupując perlit ekspandowany lub ogrodniczy w sklepie Perlit24.pl można odebrać go osobiście w zakładzie produkcji, zlokalizowanym w Zygmuntowie (gmina Glinojeck). Możliwa jest również dostawa zamówienia za pośrednictwem kuriera. Dzięki takiemu rozwiązaniu można bez wychodzenia z domu, z wykorzystaniem komputera, czy też smartfona lub tabletu, kupić perlit, który będzie dostarczony pod same drzwi.

Perlit – ile kosztuje?

Cena perlitu zależy w głównej mierze od wielkości opakowania. W sklepie Perlit24.pl można zamówić materiał w workach:

 • 20 litrowych,
 • 125 litrowych,
 • 1000 litrowych – tzw. big bag.

Istnieje także możliwość zakupu większej ilości perlitu, np. 160 litrów – przy czym będzie on pakowany w 8 worków po 20 litrów.

Perlit – gramatura

Dostępny w sprzedaży perlit można kupić w dwóch wariantach średnicy ziarna:

 • 0 – 0,2mm, czyli tzw. drobny,
 • 0 – 0,25mm.

Zobacz także: Perlit czy keramzyt – co lepsze?

Podsumowanie

Perlit jest materiałem, który pomaga w uprawach roślin, a także w tworzeniu nowoczesnych materiałów budowlanych. Zastanawiając się, gdzie kupić perlit, dobrze jest skorzystać z oferty producenta. Wtedy też ma się pewność co do jakości materiału. Kupując perlit najwygodniej to zrobić przez internet. Nie trzeba bowiem wychodzić z domu, a zamówienie zostanie dostarczone kurierem.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 3.6 / 5. Liczba głosów 14

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.