Jakie są różnice między perlitem ogrodniczym a budowlanym

Perlit, choć coraz powszechniej wykorzystywany, kojarzy się głównie z ogrodnictwem oraz budownictwem. W obydwu branżach jest bardzo ceniony z uwagi na swoje właściwości. Czy są jakieś różnice między perlitem ogrodniczym a budowlanym? Przekonajmy się!

Charakterystyka perlitu jest doceniana przez wiele osób. Dlatego też stosuje się go w różnych branżach, jak np. przemyśle, czy też medycynie. Najbardziej jednak znany jest ze swojej obecności w ogrodnictwie oraz budownictwie. Sprawdził się zatem jako dodatek do gleby, a także w tworzeniu konstrukcji. Często jednak pojawiają się pytania, jakie są różnice między perlitem ogrodniczym a budowlanym? Przyszedł czas, aby się tego dowiedzieć. Odpowiedź może być zaskakująca!

Co to jest perlit?

Nim jednak rozwiążemy zagadkę stanowiącą przedmiot niniejszego artykułu, uściślijmy, co to jest perlit? Na pierwszy rzut oka wygląda jak pokruszony styropian. Perlit to minerał powstający w trakcie stygnięcia lawy wulkanicznej. Wtedy też w znacznej części jest koloru czarnego. Po wydobyciu minerału jest on kruszony, a następnie oddawany oddziaływaniu wysokich temperatur. Rozgrzany zwiększa swoją objętość z uwagi na wodę, która próbuje się z niego wydostać. W trakcie tego procesu perlit uzyskuje biały kolor.

Jakie są różnice między perlitem ogrodniczym a budowlanym?

Skoro materiał ten jest wykorzystywany w kilku branżach, to nasuwa się pytanie, czy jest jakaś różnica między perlitem ogrodniczym a budowlanym. Otóż nie! To nadal ten sam perlit ekspandowany, który powstał w wyniku poddawania szkła wulkanicznego wysokiej temperaturze. Jego właściwości, czyli m.in. zdolność do pochłaniania wody, a także bardzo niska waga, sprawiły, że z powodzeniem stosuje się go w budownictwie i ogrodnictwie.

Perlit ekspandowany w ogrodnictwie

W hodowli roślin doceniany jest również jego neutralny poziom pH oraz sterylność. Perlit sprawia, że gleba jest bardziej napowietrzona i rozluźniona, dzięki czemu sadzonki mogą lepiej oddychać. To z kolei przekłada się na obfite plony. Ogrodnicy chwalą także „popcorn wulkaniczny” za to, że nie ulega on zniszczeniu, co ma znaczenie dla ciągłości upraw.

Perlit ekspandowany w budownictwie

Z kolei w budownictwie perlit wykorzystywany jest do produkcji bloczków betonowych. Doceniany jest tutaj za swoją lekkość, niepalność, a także izolację termiczną oraz akustyczną. Doskonale się sprawdza do tworzenia tynków gipsowych. W różnych budowlanych zastosowaniach perlit zastąpił piasek. Stosuje się go również jako element izolacji podłogowej, a także pustaków wentylacyjnych. Chętnie jest wykorzystywany do tworzenia obudów kominów spalinowych.

Podsumowanie

Okazuje się, że perlit ogrodniczy i budowlany to jeden materiał. Nie ma między nimi żadnych różnic. To ten sam perlit ekspandowany. Jego właściwości pozwalają na uzyskanie lepszych plonów w hodowli roślin, a także efektywniejszych materiałów budowlanych.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów 107

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.