Perlit ogrodniczy – jakie proporcje?

Wraz z nastaniem wiosny rozpoczynamy przygotowania do sezonu. Przedstawiam Państwu moje obserwacje i porady związane z wykorzystaniem perlitu w tunelu foliowym.

Zobacz koniecznie co to jest agro perlit ogrodniczy.

Od dwóch lat używam do spulchnienia ziemi perlit ogrodniczy. Dzięki niemu zaobserwowałem lepsze zbiory, ale może to być również zasługą innych okoliczności.

Najbardziej widocznym czynnikiem jest wydłużenie okresu pomiędzy podlewaniem. W ubiegłym roku w mojej szklarni nie zaobserwowałem ani razu efektu przywiędnięcia roślin (pomidorów), mimo suchego podłoża. Ziemia w niższych pokładach była wilgotna. We wczesnym okresie mojej przygody z perlitem, popełniłem kilka błędów związanych z aplikacją perlitu do ziemi. Na początek zastosowałem około 8L perlitu na m² tunelu i zaraz przystąpiłem do przekopania ziemi, a za dwa dni sadziłem pomidory. Na skutek pośpiechu duża ilość perlitu znalazła się bardzo płytko, a po każdym podlaniu perlit był wypłukiwany na wierzch.

Dzisiaj, bogatszy w doświadczenie dziele się z Państwem podpowiedziami, abyście nie popełnili błędów przy stosowaniu perlitu do uszlachetnienia i spulchnienia gleby. A warto stosować, bo nie tylko ziemia ciężka (taka jak u mnie, gliniasta) spulchnia się, staje się luźniejszą, woda gromadzona w perlicie jest magazynowana i pobierana przez rośliny podobnie substancje odżywcze i mikroelementy, które podamy.

Zatem ile perlit na m² szklarni czy ogródka?

Zależy to oczywiście od gleby. 12-18 litrów na m² będzie wielkością optymalną i można to dozowanie rozłożyć w czasie, czyli na drugi sezon. Przy większej ilości perlitu w ziemi, efekt osiągniemy szybciej, warstwa drenażu czy magazynu wody będzie zauważalna, a po kolejnym przekopaniu ziemi perlit będzie bardziej widoczny. Najłatwiej posługiwać się miarą litr.

Ile perlitu na 10l ziemi?

Ja zastosowałam aktualnie 10L / m² w drugim roku uprawy pomidorów.

Co jest istotne?

Musimy przed przystąpieniem do prac wyliczyć potrzebną ilość perlitu i odmierzyć np. przy użyciu miarki (wiadra). Podłoże dzień wcześniej obficie zwilżyć, a następnie wysypać powoli perlit, aby nie powstało zapylenie. Jeśli chcemy stosować perlit w ogródku to wybierzmy bezwietrzny dzień lub nawilżmy perlit wodą. Po wysypaniu perlitu delikatnie należy rozgarnąć go po podłożu i przystąpić do nasączenia wodą, np. przy użyciu konewki lub zraszacza o spokojnym strumieniu. Po takim zabiegu, by perlit dobrze wchłonął wodę trzeba go pozostawić na kilka minut do godziny. Ja tego nie zrobiłem za pierwszym razem i perlit jako lżejszy był wypychany przez ziemię do wierzchu. Lepiej użyć szpadla niż wideł ogrodniczych do przekopania, gdyż perlit będzie łatwiej odwracać i nie będzie przelatywał pomiędzy zębami wideł. Głębokość kopania powinna być jak standardowa, jak przy tego typu pracach, wtedy perlit nie będzie wychodził przy pracach pielęgnacyjnych. Wprowadzenie perlitu w ziemię jest najkorzystniejsze podczas wkopywania kompostu czy obornika, perlit nasącza się substancjami odżywczymi, jest korzystny przy rozkładzie kompostu i wykonujemy jeden zabieg.

Po zakończeniu kopania możemy wyrównać glebę grabiami i cierpliwie czekać na sadzonki roślin, które będziemy uprawiać. Dzięki namoczeniu perlit znajdzie się tam gdzie będzie najbardziej potrzebny. Dokładniej 15-25 cm pod ziemią. Da to nam to, że będzie on spiżarnią i magazynem wody dla roślin. Warto również wspomnieć o tym, że niewielka część perlitu podczas podlewania czy zabiegach pielęgnacyjnych może wyjść na zewnątrz. Nie musimy się tym przejmować.

Posiada rzodkiewka i polana wodą

Na prawym zdjęciu posiana rzodkiewka i podlana wodą. Widoczny perlit po wypłukaniu pyłu to naturalne zjawisko. Perlit na powierzchni chroni ziemię przed wysuszeniem.

Zachęcam Państwa do zastosowania perlitu w waszych ogrodach, nie bójcie się eksperymentować, perlit od lat z powodzeniem jest używany w ogrodnictwie w wielu przemysłowych uprawach, jak i tych amatorskich. Myślę, że tych kilka podpowiedzi pomogą Państwu rozpocząć przygodę z perlitem ogrodniczym, a może ktoś podzieli się z nami swoimi sugestiami.

Pozdrawiam

Dariusz Pilitowski – po pracy, ogrodnik amator.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 51

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.