To pytanie podobne do innych trudnych np. „styropian czy wełna”, wszystko zależy od tego, do jakich celów chcemy użyć dany materiał. Perlit powstaje ze skał, które są mielone do postaci rudy, a następnie na specjalnej linii do ekspandacji jest wrzucane na palik o temperaturze 1000ºC. Śladowe ilości wody zawarte w rudzie gwałtownie wrzą, powodując rozerwanie ziaren, które wielokrotnie powiększają swoją objętość. Tak wyprodukowany perlit nazywamy ekspandowanym. Ma on kolor biały, ziarna powstałe w wyniku tego procesu mają wielkość od 0-5mm. Najbardziej pożądana i popularna frakcja dla budownictwa to 0,15 – 1,25mm, a ciężar perlitu wacha się od 60-90kg/m³ dla wspominanej granulacji. Perlit o większych ziarnach jest cięższy i waży 100-150kg/m³.
Zobacz koniecznie co to jest perlit.
Keramzyt to lekkie kruszywo budowlane. Otrzymywane jest przez wypalanie łatwo pęczniejących glin i iłów w piecach obrotowych w temperaturze 1200 °C. Keramzyt jest materiałem bezwonnym, obojętnie chemicznym, odpornym na czynniki atmosferyczne i chemiczne oraz posiada wysoką izolacyjność cieplną. Podobnie tak jak perlit jest odporny na grzyby, owady i gryzonie. Dodatkowo jest materiałym pozbawionym związków palnych, mrozoodporny, szyno oddaje wilgoć i posiada małą niesiąkliwość. Dzielony jest na frakcje w zależności od wielkości ziaren i masy, przy czy jego masa może ziekszyć się nawet o 100% w zależności od producenta.
- 0 – 2 mm / 575 kg.m-3
- 1 – 4 mm / 500 kg.m-3
- 4 – 8 mm / 350 kg.m-3
- 8 – 16 mm / 275 kg.m-3
Co wybrać? Perlit czy keramzyt?
Jak widzimy zasadniczymi różnicami jest wielkość ziaren i waga poszczególnych materiałów. Perlit jest bardzo lekki o małych i średnich ziarnach do wykorzystania w budownictwie do prefabrykacji betonu, jako wypełniacz klejów, zapraw różnego rodzaju czy farb. To materiał termoizolacyjny i niepalny dlatego możemy znaleźć go we wielu miejscach gdzie jest potrzebny niepalny i dobry izolator o parametrach zbliżonych do wełny mineralnej. Znajduje zastosowanie w branże spożywczej jako filtr do płynów, branży kosmetycznej i wielu innych.
Keramzyt to również świetny izolator i wypełniacz w budownictwie, ze względu na masę wyższą od perlitu, ale cały czas mniejszą od tradycyjnych kruszyw skutecznie je wypiera w prefabrykacji. To również świetny materiał dla ogrodnictwa, zwłaszcza w największych granulacjach jako materiał okrywowy i dekoracyjny.
Obydwa materiały muszą być dobierane tak, aby jak najlepiej wykorzystać ich właściwości. Gdzie potrzebujemy lekkiego materiału izolacyjnego o drobnej frakcji idealny będzie perlit, tam, gdzie musimy wykonać izolację, która nie podda się wiatrom i będzie prosta w użyciu lepszy będzie keramzyt.