Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Perlit - innowacyjny materiał do wielu zastosowań

Perlit to naturalny materiał pochodzenia wulkanicznego, powstały w dawnych epokach geologicznych. Przed setkami milionów lat, podczas erupcji podmorskich wulkanów, wydobywająca się lawa szybko zastygała w zetknięciu z wodą i zamykała w sobie jej krople, które dziś – ukryte w zastygłej i zwietrzałej lawie – stanowią od 2 do 5%jej objętości i decydują o specyficznych właściwościach tego minerału. Szkło wulkaniczne, z którego stworzony jest perlit, sprawia, że materiał posiada niezwykłe właściwości, tj. niską przewodność cieplną oraz odporność na wysokie temperatury. Dodatkowo jest obojętny chemicznie i wykazuje dużą stabilność fizyczną. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom ma szerokie zastosowanie w wielu sektorach, np. budownictwie, ogrodnictwie czy branży kominowej.

 

 

Skład chemiczny perlitu:

  • SiO2 (65÷75%),
  • Al2O3 (10÷18%),
  • K2O + Na2O (6÷9%),
  • MgO + CaO (2÷6%),
  • Fe2O3 (1÷5%).

 

 

 

W jaki sposób tworzy się perlit?

W trakcie fizycznych procesów kształtowania się perlitu przed milionami lat następowało zamykanie kropel wody wewnątrz wietrzejącej skały. Jej zawartość wynosiła od 2 do 5% i to właśnie ona decydowała o specyficznych właściwościach tego minerału. 

 

Wydobyta ruda perlitu zmielona w zakładzie wydobywczym do odpowiedniej granulacji, poddawana jest przez kilka sekund działaniu temperatury rzędu 900-1000°C przez co zwiększa swoją objętość od 5 do nawet 20 razy. Dzieje się tak w wyniku błyskawicznego wrzenia wody zawartej w zmielonej rudzie. Powstały w ten sposób materiał nazywa się perlitem ekspandowanym.

 

     

                             rys. 1- ruda perlitu                                                                                      rys. 2- perlit ekspandowany

 

Perlit ekspanowany charakteryzuje się doskonałymi własnościami termoizolacyjnymi i dźwiękochłonnymi. Jest lekki, ognioodporny, bardzo trwały (praktycznie niezniszczalny), odporny na działanie wilgoci i mikroorganizmów (chemicznie pasywny), nieszkodliwy dla zdrowia i łatwy w budownictwie w dziedzinie termoizolacji.

 

Podstawowe dane fizykochemiczne Perlitu Ekspandowanego:

  • masa objętościowa ( w zależności od rodzaju): 65-130kg/m³
  • przewodnictwo cieplne: 0,04-0,05 W/(mxK)!
  • temp. Stosowania: od-200˚C do+900˚C
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl